Veiligheid van/ in de openbare ruimte

woensdag 4 maart 2026
aanvang 19:30 uur

Een levendig debat over de veiligheid van en in de openbare ruimte. (verslag)

Op woensdag 4 maart vond er een levendig debat plaats tussen:

  • De Bredase politieke partijen (m.u.v. ouderenpartij en Volt)
  • Veilig thuis en politie
  • Publiek

Na een korte inleiding door Jan Hopman die tevens vermeldde dat:

  • tijdens de Mannendag op 11 april ook het thema geweld tegen vrouwen centraal staat
  • De viering van de Internationale vrouwendag door het Mondiaal Centrum vanwege de Ramadan is verplaatst van 8 maart naar zaterdag 9 mei.

Daarna Nam Melissa Keller, (politicologe afgestudeerd in Brussel) als moderator het woord en de vertegenwoordigers van de partijen moesten 3 vragen beantwoorden, die ze voorbereid hadden

  1. Welke factoren kunnen geweld van mannen tegen vrouwen, dat zelfs tot femicide kan overgaan verklaren

Er kwamen verschillende antwoorden op zoals dat er nog steeds een patriarchaat heerst waardoor mannen de vrouw als bezit ervaren. Dat blijkt ook uit liederen met teksten als Je bent altijd van mij  of Ik zal je nooit verlaten. Vanuit de zaal werd nog wel ingebracht dat mannen het ook wel moeilijk kunnen hebben omdat de kinderen bij een scheiding meestal aan de moeder worden toegewezen en dat er geen sancties zijn als de vrouw zich niet aan de omgangsregeling houdt. Opgemerkt werd dat dit ook een thematiek is, maar dat het nu echt over geweld tegen vrouwen ging.

De wijkagent bracht nog wel in dat de politie pas wat kon doen als er strafbare feiten gepleit zijn, dat het ook vaak voorkomt dat de vrouw weer terugkeert naar de man.

Veilig thuis bracht in dat de meeste femicides voor komen in de eerste 3 maanden na de scheiding, omdat de man niet kan verkroppen dat de vrouw weg bij haar is gegaan

  1. Hoe evalueert u de interventie van institutionele actoren zoals politie, gemeente en Veilig thuis?

De politieke partijen waren het erover eens dat met name door het hebben van een gezamenlijk telefoonnummer de communicatie beter gaat. De politie zei wel dat haar organisatie ook nog in ontwikkeling is, maar dat er stappen vooruit gezet worden.

Vanuit de zaal werd door een groep Latijns-Amerikaanse vrouwen naar voren gebracht dat zij door de instituties vaak niet gehoord worden vanwege het culturele verschil en omdat toch de Nederlandse vaak witte man meer mogelijkheden heeft vanwege zijn status en financiële positie. De politie zei dat ze geen onderscheid maken, maarde politieke partijen gaven toe dat ze er nog over moesten gaan nadenken.

  1. Welke maatregelen of programma’s overweegt uw partij uit te voeren om het geweld tegen vrouwen in de privé-sfeer en publieke sfeer aan te pakken.

Over het meer gebruik maken van verlichting vond Forum voor Democratie het niet nodig, men moest juist migranten aanpakken. Andere partijen brachten hier tegen in dat niet bewezen was dat migranten er boven uitsteken wat daders betreft, het komt in alle culturen en alle lagen van de bevolking voor.

Verder werd gepleit voor het oprichten van Philomena dat in Rotterdam  reeds bestaat en waar vrouwen terecht kunnen die te maken hebben van geweld van hun (ex)partner of als er sprake is van kindermishandeling.

Verder bracht  het raadslid Verdaasdonk van de SP in dat zij hopelijk dit keer steun kreeg om 200.000 euro ter beschikking te stellen voor Veilig Thuis dat een onderbezetting heeft.

Tenslotte wordt er ieder jaar een evaluatie gehouden door de gemeenteraad over de voortgang van het veiliger maken voor vrouwen.

Al met al een boeiende en interessante avond met goede bijdragen van de politieke partijen en ook vanuit het publiek.

Woensdagavond 4 maart 2026 vindt een belangrijk debat plaats in het Mondiaal Centrum, Roland Holststraat 71 te Breda. Het start om 19.30 uur.

Alle politieke partijen die aan de gemeenteraadsverkiezingen deel nemen, zijn uitgenodigd voor het debat.

Het thema is:

Meer veiligheid voor vrouwen in de publieke ruimte en in de privé-sfeer‘.

Na een inleiding door een politicoloog om het thema toe te lichten zullen volgende vragen aan de orde komen.

  • Welke factoren kunnen het fenomeen femicide verklaren en wat doet de betreffende partij of de regering eraan?
  • Vervolgens vragen wij de partijen welke maatregelen of programma’s men overweegt in te voeren om het fenomeen van geweld tegen vrouwen in de privésfeer en de publieke ruimte aan te pakken.
  • Na vragen vanuit het publiek aan de raadsleden in spé,
  • Hoe de interventie van de institutionele actoren in het thema geweld tegen vrouwen in Breda, geëvalueerd wordt. (Institutionele actoren in dit verband zijn onder meer politie, gemeente, Veilig thuis en Instituut Maatschappelijk Welzijn.)

We sluiten de avond af met een borrel om na te praten. Dit politiek forum is een aanloop naar de vrouwen- en mannendag die beiden in het voorjaar van 2026 op de rol staan. Vergelijkbare thematiek zal op beide dagen behandeld worden.